Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar göstermektedir. HIV virüsü bulaştıktan sonra ortaya çıkan AIDS belirtileri çok belirgin olmamaktadır. Bu belirtiler direkt olarak AIDS ’e özgü olmadığından diğer hastalıkların ve enfeksiyonların belirtileri ile karıştırılabilir. Eğer şüpheli bir cinsel temasınız olmuş ise HIV testi yaptırmak hem sizin hem de etrafınızdaki diğer insanlar için önem taşımaktadır. Birden fazla partner ile korunmasız cinsel ilişki yaşıyorsanız HIV testi yaptırmak daha da önem kazanmaktadır.


Aids belirtileri ne zaman başlar ?

HIV virüsü vücuda girdikten kısa bir süre sonra ( akut dönemde ) grip benzeri enfeksiyon belirtileri kendini gösterir. HIV virüsünün bulaşmasından sonra 2-6 hafta sonrasında görülebilen bu tür viral enfeksiyonlar kısa süreli ve geçici olmaktadır.


Aids belirtileri nelerdir ?

Sıklıkla yüksek ateş, boğaz ağrısı, deride kızarıklık ve döküntü gibi belirtiler görülmektedir. Bu tür HIV belirtilerinin yanı sıra; Yorgunluk, gece terlemeleri, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, bezelerin oluşması gibi erken dönem HIV belirtileri görülebilir.


Yukarıda bahsi geçen tüm bu belirtiler kişiden kişiye değişebilmektedir çünkü her insanın bağışıklık sistemi farklıdır ve HIV virüsünün vücuda girmesiyle erken dönem HIV belirtilerinin seyri de farklı olabilmektedir.


Bazı kişilerde erken dönemde ( akut dönem ) hiç bir HIV belirtisi oluşmazken, bazı kişilerde ise daha başka hastalıkların belirtileri ortaya çıkabilmektedir dolayısı ile HIV enfeksiyonu başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

HIV belirtilerinin ortaya çıkmamış olması kişinin HIV virüsü almadığı manasına gelmez, benzer bir ifadeyle bu belirtilerin yaşanması da kişinin HIV virüsü aldığı anlamına gelmez.

Korunmasız, şüpheli bir cinsel ilişki yaşamışsanız, HIV virüsü bulaşıp bulaşmadığını kesin olarak öğrenmek için HIV Testi yaptırmanız gerekmektedir.


HIV virüsün erken dönemde tespit edilmesinin çok büyük avantajları vardır, erken dönemde tespit edildiğinde tedavi daha başarılı olmaktadır. Aynı zamanda erken dönemde tespit edilen HIV virüsünün başkalarına yayılmasını önlemek için tedbir alınmasını sağlamaktadır.


Erken Dönem Aids Belirtileri

  • Ateş
  • Gece terlemeleri
  • Boğaz ağrısı
  • Lenf düğümlerinde şişme
  • Döküntü ve Dermatit
  • Kas Ağrıları ve Eklem Ağrıları (artralji)
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Bulantı ve Kusma
  • İshal

HIV virüsü tarafından enfekte olan kişilerde; normal zamanlarda zararsız olan bir çok hastalık, bağışıklık sistemi zayıfladığı için etkili olmaya başlar.


Bu hastalarda genellikle lenf bezlerinde büyüme, ishal, öksürük, ağız bölgesinde uçuk ve pamukçuk, vücutta yaygın olarak yara ve kırmızı lekeler, uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı görülür.


Bağışıklık sistemi zayıfladığı için mantar ve protozoon hastalıkları gibi fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bu HIV belirtileri 2 ile 4 hafta içinde kendiliğinden geçer.


Şüpheli bir cinsel ilişki veya temastan sonra erken teşhis önemlidir, böyle durumlarda HIV testi yaptırmak hem sizin tedavinizi hemde yakınlarınızı ve toplumdaki diğer bireyleri korumak adına çok önemlidir.


Kadınlarda Aids Belirtileri

Kadınlarda aids belirtileri özellikle ateş, baş ağrısı ve kuvvetsizlik gibi grip benzeri aids belirtileri görülebilir. Kadınlarda görülen bu aids belirtiler genelde birkaç hafta içinde geçer. Ense, koltuk altı ve kasıklarda lenf nodüllerinin şişmesi de kadınlardaki aids belirtileri arasındadır çünkü lenf nodüllerimiz enfeksiyonla savaşmakla görevlidir.

HIV enfeksiyonu mikroplarla savaşmayı zorlaştıracağı için kadınlarda aids belirtileri arasında bu enfeksiyonların fırsattan istifade ettiği sıkça görülür. Bu enfeksiyonlar arasında zatürre, tüberküloz ve hepatit C bulunuyor. Bazen de grip gibi hastalıkları tedavi etmek zorlaşabilir. Ateş ve gece terlemeleri sıkça görülür. HIV bulaşmış olan kadınların üreme sisteminde de sıkıntılar görülebilir. Adet döngüsü bozulabilir veya tamamen durabilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarında artış görülebilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından da risk artar.

Erkeklerde Aids Belirtileri

Erkeklerde aids belirtileri kadınlarda aids belirtileri ile aynıdır. HIV ile enfekte olduğunu bilmeyen erkeklerin de virüsü başkalarına bulaştırma riski yüksektir. Unutmayın ki, HIV kan veya cinsel temas yoluyla bulaşır. Kondom kullanımı aids bulaşmasını tamamen engellemese de riski oldukça azaltır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

Aids Nasıl Bulaşır?

Birden fazla değişik partnerle korunmasız cinsel ilişkiye giren kişilerin, değişik bulaşma riskleri altında oldukları çok açıktır. Sonuç olarak, tek eşliliğin ve prezervatif kullanımının cinsel temas sırasında virüsün bulaşmasını önlediği çeşitli kanıtlarla desteklenmektedir.

Devamını Oku